Fotovoltaika pro rodinné domy

Fotovoltaická elektrárna ušetří vaši peněženku i přírodu

Návratnost

Fotovoltaika vám umožní snížit vaše účty za energie až o 60 %, přičemž návratnost počáteční investice je ve většině případů maximálně 12 let. Při provozu navíc nedochází k žádnému znečištění ovzduší, jako je tomu u jiných zdrojů energie.

Profesionální realizace a nadstandardní záruky

Na fotovoltaické elektrárny se zaměřujeme již od roku 2006, jejich realizaci zajišťuje tým vyškolených profesionálů s dlouholetými zkušenostmi.

Používáme ty nejkvalitnější technologie dostupné na trhu, za které ručíme nadstandardní zárukou:

 

  • 25 let na lineární výkon panelů
  • 15 let na jejich mechanické části
  • 10 let na střídače a akumulátory

Řešení na klíč

Typové elektrárny

Technické okénko

Často kladené otázky

Jaké používáte střídače?
Použití kvalitních technologií je v případě fotovoltaických elektráren stěžejní, proto volíme střídače značky SolaX. Společnost SolaX Power má více než desetileté zkušenosti ve výrobě fotovoltaických střídačů (2011) a ve vývoji hybridních střídačů (2013).
Jak vybrat fotovoltaické panely?

Dobrý základ fotovoltaické elektrárny začíná na střeše. Správný výběr panelů je více než polovinou úspěchu, pokud jde o efektivitu fotovoltaického systému. Hodnota účinnosti fotovoltaických panelů vyjadřuje kolik slunečního světla umí daný  panel převést na využitelnou elektrickou energii. Při výběru efektivního panelu je přijatelný rozsah 20 % až 23 % účinnosti. Kromě technických detailů je při výběru důležitý také vzhled. Mnoho panelů má stříbrný nebo černý rám a bílou zadní stranu (backsheet). Existují také zcela černé solární panely (Black-panely), které mají černý rám a černou zadní desku. Černé panely se snadněji zahřívají, což má negativní vliv na účinnost. Ale rozhodně vypadají stylověji. Existují také bifaciální (oboustranné) fotovoltaické panely v provedení sklo-sklo, které jsou obvykle průhledné mezi články a mohou vyrobit více energie oproti monokrystalickým panelům. U nás si můžete vybrat jaké panely Vám na střechu nainstulujeme. Pokud upřednostňujete jakéhokoliv výrobce, stačí tuto informaci říci technikovi při obhlídce objektu nebo napsat do poptávky.

Můžeme zvýšit efektivitu panelů při zastínění?
Pokud osadíme optimizéry zastíněný panel či několik panelů, na kterých se v průběhu dne vyskytují stíny, zvýšíme produktivitu celé fotovoltaické elektrárny, neboť opitimizer využije ze zastíněného fotovoltaického panelu jeho dostupný výkon a zároveň neovlivní ostatní nezastíněné fotovoltaické panely. Při osazení veškerých fotovoltaických panelů optimizery zvýšíme produkci veškerých panelů, neboť se navzájem neovlivňují a optimizer odebere z každého panelu co nejvyšší možný výkon. Pokud doplníme systém i o řídící jednotku, získáme monitoring na úrovni jednotlivého panelu a zároveň razantně zvýšíme bezpečnost provozu fotovoltaické elektrárny. Optimizery v případě požáru či závady a stisknutí central stop tlačítka zajistí rozpojení panelů v rámci stringu, díky čemuž je dosaženo bezpečného napětí, max. 50 V na stejnosměrné straně fotovoltaické elektrárny. Používáme optimizery výrobce Tigo Energy.
Kdo pomůže s úpravami elektro?
S úpravami elektro vám pomůže náš vyškolený a zkušený tým, a to v souladu s normami a dokumentací. Naši zaměstnanci jsou profesionálové a účastní se pravidelných školení nejen v oboru fotovoltaiky, ale také silnoproudu.
Můžeme přebytky ohřívat teplou užitkovou vodu?
Pro zvýšení využitelnosti fotovoltaické elektrárny a vyrobené energie lze doplnit systém o zařízení, které zajistí směřování přebytečné elektrické energie na ohřev teplé užitkové vody.
Nejčastěji používáme zařízení Wattrouter od českého výrobce SOLAR controls s.r.o. nebo zařízení AZ router. Vhodnost instalace některého z regulátorů vždy individuálně posuzujeme, neboť pro správnou funkci je třeba mít instalován vhodný zásobník teplé vody s topnou spirálou, která by měla být nejlépe vždy v třífázovém provedení, abychom mohli zachytávat přebytky energie z každé fáze.
Jaké zvolit bateriové uložiště?
Bateriové úložiště mělo být přizpůsobeno velikosti fotovoltaického systému (kWp). Díky správnému výběru bateriového systému z hlediska roční spotřeby elektřiny (kWh) a očekávaného ročního výnosu fotovoltaického systému je dána úspornost systému. Obecně se dá říci, že na každý instalovaný 1 kWp se hodí bateriové uložiště o kapacitě 2 až 3 kWh. Vždy bude, ale záležet na konkrétním chování obyvatel domu a jejich individuálních potřebách. Nejlépe vám poradí náš technik při obhlídce objektu. Pořízení baterií doporučujeme. Nejslabší místo fotovoltaiky je, že nejvíce energie vyrábí přes den, kdy je ve většině domácností nejmenší odběr, protože lidé bývají v práci a děti ve škole. Zvýšení odběru přichází večer, ale to už fotovoltaická elektrárna nevyrábí, protože přestává svítit slunce. Tuto situaci právě řeší bateriové uložiště. Uchovává přebytky, abyste je mohly použít, když je zrovna potřebujete. Díky pořízení bateriového uložiště získáte i vyšší dotaci z programu Nová zelená úsporám.
Je problém částečně zastíněná střecha?
Každý stín dopadající na fotovoltaický panel je problémem pro celý systém. Fotovoltaické panely jsou běžně zapojeny do série, tzv. stringu, kdy v každém stringu určuje výkon všech ostatních panelů panel s nejnižším výkonem. To znamená, že pokud budeme mít částečně zastíněný jeden panel z deseti, dojde ke snížení výkonu i u všech ostatních panelů ve stringu, a to i přestože se na nich žádný stín nevyskytuje. S tímto problémem si hravě poradí takzvaný optimizer.
Kam lze panely umístit?

Fotovoltaické panely lze umístit na rodinném domě, jiné stavbě plnící doplňkovou funkci ke stavbě rodinného domu, či jiné speciální konstrukci uzpůsobené tak, aby nebyl omezován růst vegetace a její
údržba.

MC elektro s.r.o.

Jaké používáme komponenty pro FVE?

Fotovoltaické elektrárny

Princip fungování systému

Fotovoltaickou elektrárnu navrhujeme tak, aby primárně pokryla spotřebu Vašeho domu. Přebytky lze uložit do baterií, tím si zajistíte elektrickou energii i v době, kdy elektrárna nevyrábí. V létě může nastat situace, kdy baterie jsou plně nabité a v domě zrovna není v provozu žádný elektrický spotřebič, který by vyrobenou energii spotřeboval. V tuto chvíli přichází na řadu střídač, který dodá přebytečnou energii do sítě. Pokud uvažujete o pořízení elektrárny o vyšším výkonu, můžete přebytky prodávat do sítě a získat tak navíc slevu do vyúčtování či přebytky výhodně prodat na spotovém trhu. Výkup přebytků nabízí několik dodavatelů, kterého si vyberete, je jenom na Vás.

Výkon fotovoltaické elektrárny se odvíjí od místa instalace, orientace a sklonu střechy. Elektrárna je navržena tak, aby průměrná výroba v letních měsících, odpovídala spotřebě energie v domě. V běžné letní dny bude dům soběstačný, v podzimní, zimní a jarní dny je nutné využívat i elektrickou energii ze sítě, z důvodu sníženého zisku sluneční energie.

Střídač

Srdcem každé fotovoltaické elektrárny je střídač. Ten převádí stejnosměrný proud generovaný solárními panely na střídavý, jenž je používán v rozvodné síti. MPPT regulátory nacházející se uvnitř střídače hledají bod maximálního výkonu panelů tak, aby systém dosáhnul maximálních výnosů. Dále střídač monitoruje činnost elektrárny a je schopen okamžitě upozornit na jakýkoliv problém či chybu systému. Našim klientům nabízíme nejčastěji asymetrické měniče výrobece SolaX nebo GoodWe, které dokáží pokrýt spotřebu v každé fázi podle toho, jak jsou zrovna zatíženy. 

Fotovoltaické panely

Fotovoltaické panely přeměňují sluneční záření, které na ně dopadá, na stejnosměrný proud. Jsou složeny z jednotlivých fotovoltaických článků, jejichž základem je polovodičová dioda. Panely jsou běžně vybaveny ochranným hliníkovým nebo duralovým rámem a kryty speciálním tvrzeným sklem, které panel chrání před povětrnostními podmínkami. 

Nainstalujeme Vám jakýkoliv dostupný model fotovoltaického panelu renomovaných výrobců např. Canadian Solar, Trina Solar, Jinko Solar, Axitec apod.

Baterie

Baterie má za úkol akumulovat přebytečnou elektrickou energii pro pozdější využití a slouží také jako ochrana proti výpadkům sítě.

Výrobce baterie volíme podle instalovaného střídače, aby byla zajištěna kompatibilita a mohli jsme garantovat prodloužené záruky. Velikost bateriového uložiště doporučíme dle spotřeby elektrické energie Vaší domácnosti .