MC elektro s.r.o.

Jak vybrat fotovoltaický panel?

Technologický vývoj fotovoltaických panelů se každoročně posouvá. Výrobci se snaží neustálým vylepšováním získat panel, který má co nejvyšší výkon a současně co nejnižší cenu článků.

Před instalací fotovoltaické elektrárny na RD je dobré se zamyslet nejen nad výběrem vhodného panelu, ale i nad volbou optimální velikosti elektrárny. Může se stát, že v budoucnu nebude tak snadné provést rozšíření, protože panely, které se namontují již nebudou na trhu.

Podle čeho vybrat panel?

Výkon

Výkon fotovoltaických panelů je měřen v jednotkách wattpeak (Wp), které udávají, kolik wattů elektrické energie panel vyprodukuje v době, kdy na něj naplno svítí slunce. Jeden instalovaný kWp fotovoltaických panelů ročně vyrobí přibližně 1 MWh elektrické energie.

Celkový výkon fotovoltaické elektrárny se odvíjí od místa instalace, orientace a sklonu střechy. Velikost fotovoltaické elektrárny by měla odpovídat tomu, aby průměrná výroba v letních měsících, pokryla spotřebu energie v domě. V běžné letní dny bude dům soběstačný, v podzimní, zimní a jarní dny bude využívat i elektrickou energii ze sítě, z důvodu sníženého zisku sluneční energie.

Umístění

Fotovoltaické panely lze instalovat svisle i vodorovně. Na výrobu elektrické energie to nemá žádný vliv. Optimální sklon se pohybuje mezi 30° až 40°. Ideální orientace panelů je na jih, díky tomu bude fotovoltaická elektrárna vyrábět celý den. Umístění na východ Vám zajistí, že panely budou nejefektivnější v ranních hodinách, umístění na západ Vám maximalizuje večerní výrobu elektrické energie. Při výběru orientace panelů je tedy důležité myslet i na potřeby dané domácnosti.

Přestože je správná pozice panelů na střeše důležitá, neméně zásadní je pohlídat si to, aby panelům nestínily žádné překážky. Může jít třeba o stín koruny stromu, komínu nebo vedlejšího domu. I malý stín sníží výkon, a to nejen zastíněných článků, ale celého fotovoltaického systému. S tímto problémem si hravě poradí takzvaný optimizér. Připojuje se přímo k fotovoltaickému panelu pomocí spojovací krabice a připevňuje se k rámu modulu. Aktivace a odstraňování problémů, probíhá pomocí online aplikace ve Vašem chytrém telefonu. Pokud osadíte zastíněný panel či několik panelů, na kterých se v průběhu dne vyskytují stíny, optimizéry, zvýší se produktivita Vaší fotovoltaické elektrárny, neboť opitimizér využije ze zastíněného fotovoltaického panelu jeho dostupný výkon a zároveň neovlivní ostatní nezastíněné fotovoltaické panely.

Optimizéry neplní pouze výše popisovanou funkci. Pokud osadíte většinu či všechny instalované fotovoltaické panely optimizéry a doplní se systém o řídící jednotku Tigo CCA + TAP (Cloud Connect Advanced + přijímač) můžete pak sledovat vývoj výroby a výkon každého fotovoltaického panelu zvlášť a odhalit včas například vadný panel.

Typ

Většina fotovoltaických panelů na trhu se vyrábí z křemíku. Rozdíly jsou ve výrobě. Nejčastěji se na trhu můžeme setkat se třemi typy panelů – monokrystalické, polykrystalické a amorfní.

Monokrystalické panely mají nejvyšší účinnost, a proto jsou nejvíce používané při instalacích fotovoltaických elektráren. Pro výrobu požadovaného množství elektřiny Vám s nimi stačí pokrýt menší plochu. Účinnost panelů se pohybuje od 20 % až 24 %.

Výroba polykrystalických solárních panelů je jednodušší a levnější. Díky tomu je lze koupit za příznivější cenu. Na druhou stranu, ale mají o něco nižší výkon. Pokud tedy máte dostatek prostoru na umístění panelů, vzhledem k množství elektřiny, které potřebujete vyprodukovat, může se Vám koupě polykrystalických panelů vyplatit. Účinnost panelů je o 2 až 3 procenta nižší než u monokrystalických.

Amorfní panely pak představují mnohem méně rozšířený typ, při jehož výrobě se na sklo nebo na plastovou fólii nanáší tenká vrstva křemíku. Mají obecně nižší účinnost než mono a polykrystalické panely. Jejich výhodou je naopak schopnost vyrábět elektřinu i z rozptýleného světla. Fungují tak lépe i na podzim nebo v zimě, kdy je přímého slunečního svitu méně. Využívají se tak například v situacích, kdy nelze panely umístit do ideální pozice a je nutné je instalovat například východním nebo západním směrem. Účinnost se pohybuje kolem 11 %.

Výrobce

Na trhu s fotovoltaickými panely najdeme desítky výrobců. V květnu 2023 společnost Taiyang News zveřejnila 3 výrobce s nejlepšími fotovoltaickými panely.

Nejúčinnější komerčně dostupný solární panel vyrábí společnost Aiko pod značkou ABC White hole. Firma používá proprietární ABC technologii solárních článků se zadními kontakty a účinností až 23,6 %.

Na druhém místě žebříčku jsou panely společnosti LONGi řady Hi-MO 6. LONGI používá proprietární HPBC technologii solárních článků s účinností na úrovni panelů ve výši účinností až 23,2 %. LONGi jako největší světový výrobce panelů nabízí své produkty za mimořádně výhodnou cenu v poměru za výkon.

Na třetím místě žebříčku TOP panelů se umístila společnost Maxeon, která se vyčlenila z mateřské společnosti SunPower. Maxeon používá IBC technologie článků se zadními kontakty, které dosahují účinnosti ve výši 22,8 %. V minulosti byla společnost Maxeon/SunPower dlouhodobým lídrem v účinnosti solárních panelů.

Díky neustálým inovacím a vývoji nových technologií dochází k poklesu degradace výkonu solárních panelů. Solární panely proto v současnosti vyrábějí více energie, ale mají také výrazně lepší garance než v minulosti.

V současnosti jsou u panelů standardem produktové garance 10-12 let, a do budoucna to bude 15 a více let. V případě výkonových garancí lze počítat s růstem ze současných 25 let na 30-35 let.