MC elektro s.r.o.

Jak využít fotovoltaiku pro ohřev vody?

Regulátor přebytků – wattrouter

Pro zvýšení využitelnosti Vaší fotovoltaické elektrárny a snížení Vašeho účtu za elektrickou energii, doporučujeme doplnit Vaši FVE o tzv. regulátor přebytků. Toto zařízení umí přebytečnou energii přesměrovat například do bojleru na ohřev teplé užitkové vody.  

Vhodnost použití regulátorů v dané domácnosti vždy individuálně vyhodnocujeme při obhlídce objektu. Zařízení funguje správně pouze v případě, že je instalován vhodný zásobník teplé vody s topnou spirálou, která by měla být nejlépe vždy v třífázovém provedení, abychom mohli zachytávat přebytky energie z každé fáze. Případně můžeme zajistit výměnu starého bojleru za nový, vhodný, pro spojení s FVE.  

Nabízíme několik typů regulátorů, více informací o jednotlivých regulátorech se dočtete níže: 

Wattrouter ECO

WATTrouter ECO je nástupcem legendárního modelu WATTrouteru M. Jedná se o regulátor, který nabízí 4 plynule regulovatelné výstupy a 2 spínané výstupy. Je zcela bezhlučný, neboť výkonové prvky, které zajišťují plynulou regulaci výkonu jsou chlazeny pasivně. Nastavení je velmi jednoduché, regulátor nastavíme při instalaci FVE a nadále již není nutno cokoliv nastavovat. Nevýhodou Wattrouteru ECO je absence vzdáleného monitoringu, nicméně toto negativum zcela jistě vyváží svou výhodnou cenou. 

Wattrouter Mx 

WATTrouter Mx je vlajkovou lodí výrobce SOLAR controls. Jedná se o regulátor, který nabízí 6 plynule regulovatelných výstupů a 2 spínané. WATTrouter Mx je taktéž zcela bezhlučný, neboť výkonové prvky, které zajišťují plynulou regulaci výkonu jsou chlazeny pasivně. WATTrouter Mx nabízí vzdálený monitoring, nicméně nejedná se o standardní cloudový monitoring. Pro možnost zapojení vzdáleného monitoringu je nutno přivést k místu instalace technologie FVE datový kabel a také mít vhodný router, který podporuje funkci směrování portů. Dále je také nutné mít veřejnou a statickou IP adresu. Případně lze provozovat monitoring pouze v rámci domácí sítě, bez vzdáleného přístupu. Vzdálený monitoring načítá data z regulátoru v reálném čase, tudíž vidíte vždy aktuální hodnoty, narozdíl od většiny cloudových aplikací. WATTrouter Mx má také několik vstupů, jak analogových, tak digitálních, například pro připojení podružných elektroměrů či teplotních čidel. Lze tak v aplikaci WattConfig například sledovat přesnou spotřebu tepleného čerpadla.  

AZ router 

Jako alternativu regulátoru Wattrouter nabízíme regulátor AZ router. AZ router nenabízí žádné funkce navíc, jako Wattrouter, jedná se čistě o regulátor pro směrování přebytků z fotovoltaiky do bojleru. AZ router se skládá z měřící jednotky, instalované do rozvaděče a bezdrátové regulační jednotky, instalované na stěnu u bojleru. AZ router nabízí vzdálený monitoring v aplikaci AZ router Cloud. Tato služba oproti Wattrouteru nevyžaduje žádná speciální nastavení routeru či datový kabel, plně postačí Wi-Fi připojení, data v AZ router Cloudu se aktualizují přibližně 1x za 30 vteřin.