MC elektro s.r.o.

Jak zvýšit výkon panelů při zastínění a zajistit bezpečnost provozu FVE

Stíny

Každý stín, který dopadne na fotovoltaický panel z komínu, ze stromu nebo z přilehlé střechy od souseda, je problémem pro celý systém FVE. Fotovoltaické panely jsou běžně zapojeny do série, tzv. stringu. V každém stringu určuje výkon všech ostatních panelů, panel s nejnižším výkonem. V případě, že bude na jeden panel z deseti dopadat i jen částečný stín, dojde ke snížení výkonu i všech ostatních panelů zapojených ve stejném stringu, přestože se na ostatních žádný stín nevyskytuje. S tímto problémem si hravě poradí takzvaný optimizér. Používáme optimizéry výrobce Tigo Energy. Jsou kompatibilní s více než 200 střídači, jsou voděodolný a univerzální. Připojují se velmi snadno, během 10 vteřin, k FV modulu pomocí spojovací krabice a připevňují se k rámu modulu. Aktivace a odstraňování problémů, probíhá pomocí online aplikace ve vašem chytrém telefonu.

Optimizéry

Pokud osadíme zastíněný panel či několik panelů, na kterých se v průběhu dne vyskytují stíny, optimizéry, zvýšíme produktivitu Vaší fotovoltaické elektrárny, neboť opitimizér využije ze zastíněného fotovoltaického panelu jeho dostupný výkon a zároveň neovlivní ostatní nezastíněné fotovoltaické panely.

Optimizéry neplní pouze výše popisovanou funkci. Pokud osadíme většinu či všechny instalované fotovoltaické panely optimizéry a doplníme systém o řídící jednotku Tigo CCA + TAP (Cloud Connect Advanced + přijímač) můžeme pak sledovat vývoj výroby a výkon každého fotovoltaického panelu zvlášť a odhalit včas například vadný panel.

Nouzové tlačítko

Další výhodou osazení všech fotovoltaických panelů optimizéry s řídící jednotkou je zvýšení bezpečnosti provozu fotovoltaické elektrárny. Optimizéry umí rozpojit celý string (jednotlivé panely od sebe) a zajistit tak bezpečné napětí do 50 V v systému. Pokud by tak došlo k požáru objektu, stačí stisknout nouzové tlačítko a během pár vteřin lze bezpečně objekt s fotovoltaickou elektrárnou hasit a nehrozí riziko zásahu elektrickým proudem.

Použití optimizérů doporučujeme. Díky nim si zajistíte především bezpečnost provozu elektrárny, zvýšíte produkci systému a v případě poruchy ve stringu, odhalíte ihned vadný panel.