MC elektro s.r.o.

Střídač je srdce elektrárny – proto volíme SolaX

Protože nám záleží na kvalitě, volíme pro naše elektrárny střídače výrobce SolaX. Společnost SolaX Power má více než desetiletou zkušenost ve výrobě fotovoltaických střídačů (2011) a více než osmiletou ve vývoji hybridních střídačů (2013).

Nejvíce používaný střídač při montážích fotovoltaiky v České republice pro rok 2022 se stal právě hybridní střídač SolaX G4.

Tento střídač dosáhne až 150 % asymetrie na jedné fázi. V českém prostředí představuje asymetrický provoz střídače nepostradatelnou funkci. SolaX G4 umí oproti předchozím generacím na jednotlivých fázích efektivněji rozdělovat vyrobenou energii. V praxi to znamená, že při zvýšené spotřebě na jedné fázi, může střídač převést až 150 % jmenovitého výkonu právě do té fáze, kde je to potřeba. Pro uživatele to přináší ještě vyšší využití solární energie ať už přímo z panelů, či akumulátorů.

Pokud je distributorem (ČEZ, EGD, PRE) vyžadováno, se SolaXem G4 dosáhnete téměř nulových přetoků do sítě, přetoky dosahují maximálně okolo 8 – 14 W i na nezatížených fázích. S přehledem tak splníte podmínku na bezpřetokový provoz, tj. případ, kdy rezervovaný výkon je 0 kW. Přestože celá řada dostupných hybridních střídačů nabízí funkci nulových přetoků do sítě, v praxi to většinou vypadá jinak. Zejména při malé aktuální spotřebě mají střídače jiných výrobců problém eliminovat přetoky. Na střídače SolaX dáváme 10 letou záruku.

Nově je pro zjednodušení systému a úsporu vstupních nákladů funkce externího EPS boxu (BACKUP), integrována přímo do střídače. Navíc však integrované stykače umožní přepnutí při výpadku AC na záložní zdroj v rychlosti <10 ms. Je tak zajištěn plynulý přechod do ostrovního režimu.

Vybírat můžete z výkonové řady 10, 12 a 15 kW. Vlastní spotřeba energie střídače se snížila na 10 W v režimu spánku střídače (stav, kdy již panely nevyrábí a baterie je vybitá). Hybridní střídače SolaX jsou nově vybaveny výstupním bezpotenciálovým relé pro signalizaci přebytků. Relé slouží k maximalizaci využití vyrobené energie pomocí nastavení parametrů přetoků ve střídači z fotovoltaiky, či baterie (ve spojení s SOC – stavem nabití baterie). Jednoduše lze energii z přebytku směřovat na libovolné spotřebiče např. systém vytápění domu, ohřev vody či wallbox pro nabíjení elektromobilu. Tím je zajištěno efektivnější řízení spotřeby.

Provoz střídače lze sledovat v aplikaci SolaX Cloud, ve které lze rovněž provádět nastavení provozních parametrů. Vzdálená aktualizace firmware je samozřejmostí.