MC elektro s.r.o.

Wallbox – chytrá dobíjecí stanice

Protože se snažíme najít maximální využití pro vyrobenou elektřinu z Vaší fotovoltaické elektrárny, zabýváme se i instalací nabíjecích stanic pro Váš elektromobil.
Většina firem doporučuje pořízení nabíjecí stanice tzv. wallboxu společně s instalací fotovoltaické elektrárny z důvodu získání kombinačního bonusu z dotačního programu Nová zelená úsporám. Podporu lze získat na pořízení a instalaci dobíjecí stanice pro osobní elektromobil a dalších zařízení nezbytných pro její provoz. Od 01.07.2023 je výše dotace 15 000 Kč na jeden dobíjecí bod. Lze podpořit maximálně 1 dobíjecí bod na jeden rodinný dům. Pokud tedy objednáte wallbox společně s elektrárnou můžete čerpat dotaci až 200 000 dle velikosti elektrárny a dále 15 000 Kč na pořízení wallboxu. V tomto případě je vyplacen kombinační bonus za realizaci dvou opatření dalších 10 000 Kč.

My našim klientům doporučujeme pořízení wallboxu v případě, že již vlastní elektromobil nebo si ho v blízké době plánují pořídit. Každým rokem výrobci své produkty zdokonalují a snaží se eliminovat případné nedostatky. Proto nám nedává smysl instalovat wallbox jen kvůli kombinačnímu bonusu, pokud víte, že elektromobil pořídíte například za 3 roky. V té době budou na trhu mnohem pokročilejší technologie.

Program Nová zelená úsporám podporuje pouze dobíjecí stanice, které jsou schopné zajistit řízení výkonu nabíjení dle aktuálního stavu sítě, aktuální spotřeby elektřiny a rezervovaného příkonu v daném rodinném domě (popř. odběrném místě) a koordinaci výkonu dobíjení s dalšími dobíjecími místy ve stejném domě tak, aby nedocházelo k překročení celkového sjednaného příkonu. Návrh instalace by měl minimalizovat požadavky na posilování distribuční sítě na hladině nízkého napětí.

Wallbox a příslušné parkovací místo musí být umístěno na pozemku, který přísluší k podporované stavbě domu a je ve vlastnictví žadatele, popř. uvnitř tohoto domu. Dobíjecí stanice nesmí být využívány pro veřejnost a komerční provoz. Na stejný rodinný dům lze žádat pouze jedenkrát za dobu trvání programů NZU.

Nejvhodnější doba pro využití energie z fotovoltaiky k nabíjení elektromobilu je během dne, kdy svítí slunce a elektrárna vyrábí elektřinu. Elektromobil není vhodné dobíjet z bateriového uložiště fotovoltaické elektrárny, protože by se tím snižovala životnost celého bateriového systému.

Dlouho jsme hledali partnery pro spolupráci, abychom si byli jisti, že instalujeme klientovi dobíjecí stanici, která splní podmínky dotačního programu a zároveň přinese maximální využití vyrobené elektřiny.

V tuto chvíli instalujeme nabíječky výrobce SolaX a Olife Energy.

Inteligentní dobíjecí stanice od SolaXu – EV charger G2

Primárně se zaměřujeme na instalaci hybridních střídačů SolaX. V kombinaci s wallboxem SolaX, využijete na maximum všechny chytré funkce a tím snížíte náklady na dobíjení elektromobilu. Tento wallbox spolupracuje i se střídači jiných výrobců, lze tedy instalovat k jakékoliv fotovoltaické elektrárně.

SolaX má v nabídce třífázové wallboxy s maximálním výkonem 11 nebo 22 kW. Tyto dobíjecí stanice si můžete pořídit jak ve verzi se zásuvkou, tak i s kabelem. Další volitelnou položkou je LCD displej, na kterém uvidíte veškeré základní informace, například zvolený nabíjecí mód, probíhající nabíjecí výkon či stav dobíjení.
U EV chargeru G2 oceníte širokou provozní teplotu -20 ~ +50℃, vysoký stupeň krytí IP 54 a spolu s kompaktními rozměry 370x249x142mm(v x š x h) se tato dobíjecí stanice skvěle hodí jak pro instalaci uvnitř, tak i venku na fasádu domu či jakýkoliv sloupek.

SolaX EV Charger G2

  • nabíjecí kabel (6,5 m) se zástrčkou;
  • vestavěný proudový chránič typu A 30 mA a 6 mA DC ochrana;
  • integrovaná ochrana PEN, bez zemnicí tyče;
  • šifrovaná komunikace založená na TLS;
  • snadná instalace v interiéru i exteriéru;
  • integrovaná funkce RFID;
  • vzdálené nastavení a monitorování pomocí aplikace Solax;
  • inteligentní řízení dynamického vyrovnávání zátěže;
  • nastavení časovače pro snížení nákladů během cenové špičky;
  • záruční lhůta na výrobek je 3 roky.

Olife Energy

Jedná se o českou technologickou firmu, která chce pomocí inovativních řešení přispívat k udržitelné budoucnosti. Wallbox od firmy Olife Energy zajišťuje rychlé nabíjení, skvělý vzhled a vynikající kvalitu. Tím, že tento výrobek je navržen a vyroben přímo v České republice, máte možnost si vybrat mezi dvěma typy kabelů. Kabely lze objednat až do 10 m délky.

Nabíjecí stanice lze připojit k jakékoliv domácí elektrické síti, včetně standardní evropské zásuvky na 220 V. Rychlost nabíjení závisí na parametrech zásuvky a pro nejlepší výsledky, tak doporučujeme použít připojení 3 x 32 A, 380 V. To umožňuje využít nabíjecího výkonu až 22 kW, což je maximum pro AC nabíjecí stanice a odpovídá to i veřejným AC nabíječkám.

Ideálním způsobem připojení wallboxu Olife je přímým přívodem z rozvaděče FVE. Při tomto způsobu zapojení je pak možné aktivovat funkci nabíjení z přebytků FVE.

Celokovová odolná dobíjecí stanice pro nabíjení všech elektromobilů střídavým proudem (AC), výkonem až 22 kW. Určena je pro vnitřní i venkovní použití, s možností montáže na zeď nebo na profil kotvený do země (sloupek). WallBox může být vybaven dle přání zákazníka zásuvkou nebo kabelem (Type 2 i Type 1), případně speciálním krouceným kabelem.

Již v základní verzi vybaven širokou škálou funkcionalit. Nabíjení lze zahájit automaticky ihned po připojení vozidla, po identifikaci RfID kartou, nebo mobilním telefonem. Přes smartphone aplikaci se také provádí kompletní konfigurace. Výkon stanice může být nastaven v rozsahu 0–22 kW.

Stanici je možné připojit na HDO, integrovat do chytré domácnosti, propojit s bateriovým úložištěm nebo integrovat s dalšími regulačními systémy. Pomocí externí jednotky OlifeEnergy SmartMeter lze dynamicky řídit výkon stanice a tím zabránit vybavení jističe při vysoké spotřebě, nabíjet z přebytků fotovoltaické elektrárny, nebo z nízkého tarifu. Záruční lhůta na výrobek je 2 roky.